خرید گیفت کارت بازی و اشتراک سایت‌های کاربردی با بهترین قیمت

معرفی و بررسی اشتراک و خدمات فری پیک

معرفی و بررسی اشتراک و خدمات فری پیک
معرفی و بررسی اشتراک و خدمات فری پیک

فری پیک چیست؟

Freepik یک سایت به شکل پلتفرم خدماتی است. این سایت یک نرم‌افزار اینفوگرافیک است که با یک موتور جستجو برای یافتن طرح‌های وکتور رایگان به شما کمک می‌کند. اگر حتی خیلی فنی در زمینه‌ی گرافیکی کار نمی‌کنید فری پیک را بعنوان یک وبسایت ساده در نظر بگیرید که می‌توانید از آن برای الگوبرداری طرح‌های گرافیکی و استفاده از بیشتر طرح‌ها رایگان استفاده کنید. اما برخی نیز شامل طرح پرمیوم می‌شوند و برای استفاده باید اشتراک فری پیک را خریداری کنید.

در این‌جا هزاران عکس، وکتور، آیکون و تصویر برای جستجو و انتخاب وجود دارد. Freepik همچنان به افزودن منابع جدید ادامه می‌دهد. در صورت استفاده از تصاویر رایگان باید منبع آن را ذکر کنید. در صورتی‌که برای برخی از گرافیک‌ها پول پرداخت کردید، نیازی به معرفی هیچ منبعی نیست. منابعی که از فری پیک دانلود می‌کنید می‌تواند برای اهداف شخصی یا تجاری استفاده شوند.

حتما برایتان پیش آمده که برای یک پست وبلاگ، یک آگهی، پست یا استوری در رسانه‌های اجتماعی یا یک بنر به یک تصویر نیاز دارید. یا یک تصویر گرافیکی را می‌بینید اما منبع آن را نمی‌دانید. در دنیای امروز نمی‌توانیم قدرت بصری تصاویر را نادیده بگیریم. پیدا کردن نماد و تصویر مناسب خیلی مهم است. زیرا که همه طراح نیستند. افرادی که در این زمینه متخصص نیستند باید تصاویر را از منابع شخص ثالث پیدا کنند.

ده‌ها وبسایت برای پیدا کردن عناصر گرافیکی وجود دارد. برخی از آن‌ها رایگان بوده و برخی نیز در مقابل منابع هزینه دریافت می‌کنند. در این میان ارائه‌دهندگانی هستند که منابع رایگان و هم پولی را عرضه می‌کنند. فری پیک متعلق به دسته‌‌ی سوم است. این یک سرویس Freemium به حساب می‌آید.

برخی از منابعی که در فری پیک پیدا می‌کنید رایگان هستند و در مقابل برای استفاده از برخی باید هزینه پرداخت کنید. مواردی را که می‌توانید رایگان استفاده کنید نیاز به ذکر منبع دارند. به عبارتی باید اعتباری را برای سازنده آن اثر در نظر بگیرید. اگر نمی‌خواهید این اعتبار را در نظر بگیرید و منبع اثر را ذکر کنید، باید یک اشتراک پرمیوم خریداری کنید و از موارد پرمیومی استفاده کنید که احتیاجی به ذکر منبع ندارند.

شرکت Freepik اعلام کرده است که ماهانه بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود را در پلتفرم‌های مختلفی که ارائه می‌دهد تجربه می‌کند. در ادامه هر آن‌چه باید در مورد این سرویس بدانید را به شما خواهیم گفت.

معرفی سایت و خدمات Freepik
معرفی سایت و خدمات Freepik

مزایا و معایب سرویس فری پیک

مزایای استفاده از سایت فری پیک

مجموعه بزرگ منابع: Freepik مجموعه بزرگی از وکتورهای، PSDها و تصاویر را به همه کاربران خود ارائه می‌دهد. در این‌جا میلیون‌ها مورد برای انتخاب وجود دارند. پیدا کردن تصویر و گرافیک مورد نیاز شما کار سختی نیست. اگر دقیقا چیزی را که برای پروژه خود نیاز دارید پیدا نکنید پیدا کردن چیزی که کارتان را راه‌ بیندازد کار دشواری نیست.

یک پلتفرم خوب برای کسب درآمد: اگر طراح یا عکاس هستید، می‌توانید از فری پیک برای کسب درآمد استفاده کنید. به این صورت که کار خود را برای Freepik ارسال کنید تا توسط ویراستاران آن بررسی شود. درصورتی که کار شما را تایید کردند می‌توانید محتوای بیشتری برای‌شان ارسال کنید و هر زمان که شخصی کار شما را خریداری کرد درامد آن را دریافت کنید.

دسته‌بندی منظم: Freepik از ساختار دسته‌بندی منظمی استفاده می‌کند. تمام عناصر و منابع به طور کلی به چهار دسته تقسیم شده‌اند. که شامل، نمادها، تصاویر استوک، فایل‌های PSD و وکتورها می‌شوند. هر دسته نیز به زیر مجموعه‌هایی تقسیم می‌شود. این زیرمجموعه‌ها به محدود شدن جستجو کمک بسیاری می‌کنند. بطور کلی سیستم بکار برده در فری پیک بسیار کاربر پسند است.

معایب فری پیک

محدودیت استفاده برای کاربران رایگان: اگر نمی‌خواهید بصورت پولی در Freepik عضو شوید خوب است. با این‌حال باید بدانید که بعنوان یک کاربر رایگان، دو گزینه‌ی انتخاب ثبت‌نام یا عدم ثبت‌نام را در سایت خواهید داشت. اگر تصمیم به عدم ثبت نام در سایت دارید تنها می‌توانید تا ۳ منبع را در روز دانلود کنید. با انجام ثبت‌نام این محدودیت به ۱۰ مورد در روز ارتقا می‌یابد.

خدمات و پشتیبانی بد مشتریان: یکی دیگر از معایب فری پیک خدمات‌دهی نامناسب در بخش خدمات به مشتریان است. صدها کاربر از بی‌ادبی کارکنان بخش پشتیبانی شکایت کرده‌اند. پشتیبانی مشتریان کاملا غیرقابل اعتماد عمل می‌کند و برخی از کاربران از این‌که حتی در صورت لغو اشتراک هزینه از کارت‌شان کم می شود، شکایت دارند. این مساله می‌تواند دیدگاه منفی برای افراد بوجود بیاورد.

طرح‌های مشارکی عملکرد بدی دارند: بسیاری که از افرادی که با این سرویس همکاری می‌کنند از مدل همکاری آن‌ها شکایت دارند. برخی ماه‌ها صرف تولید منابع گرافیکی کرده‌اند تا درآمدی کسب کنند. برخی هم از این شکایت دارند که استاندارهای مشارکت بسیار بالاست و این مانع ورور آثار آن‌ها و مشارکت با فری پیک شده است.

شرایط استفاده از فری پیک

معرفی سایت و خدمات Freepik
معرفی سایت و خدمات Freepik

بعنوان یک کاربر اگر شرایط استفاده را به درستی نخوانید. ممکن است برایتان بسیار زیان‌آور باشد. اول از همه اگر یک مشتری پرمیوم هستید بدانید که می‌توانید از یک منبع پریمیوم که دانلود کرده‌اید تنها یک‌بار استفاده کنید. شما نمی‌توانید از آن منبع بارها و بارها استفاده کنید. بنابراین اگر بخواهید از همان منبع برای بار دوم استفاده کنید یا باید یک منبع جایگزین برای آن پیدا کنید یا وبسایت دیگری را برای بدست آوردن آن پیدا کنید. این مشکل در وبسایت‌های مشابه مانند Adobe Stock و Envato Elements وجود ندارد و به شما امکان می‌دهد تا از یک منبع بصورت مکرر استفاده کنید.

محدودیت دیگر این است که در صورتی‌که از منابع Freepik برای تولید طرحی استفاده کنید که قصد فروش آن بصورت انبوه را دارید، نمی‌توانید از منابع فری پیک بعنوان عناصر اصلی طرح استفاده کنید. تنها می‌توانید آن‌را در تصویر پس زمینه بکار ببرید.

در نهایت شما نمی‌توانید از هر چیزی که از فری پیک دانلود می‌کنید بعنوان علامت تجاری خود استفاده کنید و در این صورت با مشکلات جدی حقوقی مواجه خواهید شد.

بنابراین قبل شروع کار با فری پیک بعنوان یک کاربر پرمیوم یا حتی بعنوان یک کاربر رایگان، مطمئن باشید که شرایط و ضوابط را به درستی مطالعه کرده و رعایت می‌کنید. زیرا که عدم رعایت آن‌ها منجر به درگیری‌های حقوقی خواهد شد.

محدودیت دانلود در فری پیک

فقط به این دلیل که عضو پرمیوم فری پیک هستید، به این معنی نیست که حق دانلود نامحدود منابع در روز را دارید. برای اعضای رایگان محدودیت‌های واضعی در دانلود وجود داردکه عبارتند از:

  • کاربران رایگان ثبت‌نام نشده فقط سه بار در روز امکان دانلود دارند.
  • کاربران رایگان ثبت‌‌نام شده تنها ۱۰ بار در روز امکان دانلود دارند.

برای مشتریان پرمیوم محدودیت دانلود ۱۰۰ عکس در روز وجود دارد. این یک محدودیت نامتعارف است. حداقل زمانی که رقبایی وجود دارند که امکان دانلود نامحدود منابع در طور روز را در اختیار کاربران پریمیوم می‌گذارند.

این محدودیت‌ها برای کاربران فردی و مشاغل کوچک خوب است. اما برای سازمان‌ها  و مشاغل بزرگ خفه‌کننده به حساب می‌آید. در وبسایت‌هایی مانند فری پیک و مشابه آن لازم است که تعامل اجتماعی داشته باشید. ممکن است آثار یک هنرمند خاص را دوست داشته باشید و بخواهید او را دنبال کنید. حتی ممکن است بخواهید در مورد کار آن‌ها نظر بدهید. یا از آن ها قدردانی کنید و یا کارهای دیگر درخواست کنید.

خوشبختانه فری پیک امکان تعاملات این چنین را به شما می‌دهد. نه تنها می‌توانید طرح‌های خاص را لایک کنید بلکه می‌توانید هنرمندان را دنبال کرده و نظرات‌تان را برایشان بنویسید. این را بدانید که باید یک کاربر ثبت‌نام شده باشید تا بتوانید این کارها را انجام دهید.

پیشنهادات اولیه فری پیک

فری پیک انواع گرافیک‌ها را ارائه می‌دهد که می‌توانید آن‌هارا دانلود کنید. در این‌جا نگاهی گذرا به این پیشنهادات می‌اندازیم.

وکتورها

معرفی سایت و خدمات Freepik
معرفی سایت و خدمات Freepik

وکتورها پیشنهادات اولیه فری پیک هستند. بیش از ۱۰۰۰۰۰ وکتور در ۴۰ دسته موجود است. همه چیز از وکتور حیوانات گرفته تا نقشه‌ها، از الگوهای آماده برای لوگو تا تصاویر انسانی تقریبا هر چیزی که ممکن است به آن احتیاج داشته باشید وجود دارد.

اگر به درستی ارجاع دهید بیش از ۸۰۰۰۰ منبع برای استفاده رایگان وجود دارد. برای کاربران ممتاز نیز بیش از ۳میلیون منبع پریمیوم وجود دارد که می‌توانید بدون ذکر منبع از آن‌ها استفاده کنید. منابع نشان‌دهنده هوش و ذکاوت طراحی مشارکت‌کنندگان است. البته منابع مختلفی هم وجود دارند که طراحی ضعیفی دارند بخصوص در مورد نماها.

بنیانگذاران فری پیک Flaticon را در سال ۲۰۱۳ ایجاد کردند. از آن زمان بسیاری از جستجوها در فری پیک به Flaticon هدایت می‌شوند. جایی که برای دانلود نمادها باید ثبت‌نام کنید. حتی Flaticon نیز دارای گزینه‌های رایگان است و شما را به تنها ۱۰ بار در روز محدود می‌کند.

در صورت ثبت‌نام بعنوان یک کاربر پرمیوم نه تنها می‌توانید یک بسته کامل آیکون را دانلود کنید. بلکه الزامات ذکر منبع را نیز ندارد.

تصاویر استوک

معرفی سایت و خدمات Freepik
معرفی سایت و خدمات Freepik

Freepik تصاویر استوک را نیز ارائه می‌دهد. باز هم این یک سرویس فریمیوم است. برخی از تصاویری که در فری پیک پیدا می‌کنید رایگان است اما باید منبع آن ذکر شود. اینجاست که ممکن است مورد پسند همه نباشد. برای همین است که ممکن است بخواهید از تصاویر استوک پرمیوم استفاده کنید و یا از سرویسی مانند Pixabay که نیازی به ذکر منبع ندارد. ذکر منبع در Pixabay کاملا اختیاری است.

بیش از ۷ میلیون تصویر استوک در فری پیک وجود دارد. ۵۰ دسته بندی در این زمینه هست که مجموعه عظیمی از تصاویر را شامل می‌شود. برای یافتن تصاویر مرتبط باید جستجوی درستی را انجام دهید.

PSDها

PSDها یکی از مهمترین پیشنهادات فری پیک هستند. الگوهای PSD برای طیف گسترده‌ای از موضوعات وجود دارد که به بیش از ۲۰ دسته تقسیم می‌شوند. موک‌آپ‌ها، ایمیل‌ها، اشیا و … موارد زیادی در این دسته برای ارائه وجود دارد. ممکن است این دسته به اندازه وکتورها و تصاویر استوک بزرگ نباشد. اما بیش از ۱۰۰ هزار PSD وجود دارد. بطور دقیق‌تر بیش از ۲۰۰۰۰۰ فایل PSD وجود دارد.

این PSDها برای وبلاگ نویس‌ها، تیم‌های بازاریابی و ویراستاران عالی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک PSD را دانلود کرده و آن‌ را بنا به دلخواهتان تغییر داده و ویرایش کنید و تصویر مورد نظرتان را بسازید.

Storyset

استوری‌ها اساسا یک نوع تصویرسازی هستند. شما می‌توانید از این تصاویر برای رفع نیازهای خود استفاده کنید. البته می‌توانید عناصر مختلفی مانند رنگ، پس زمینه و پیش زمینه را ویرایش کنید. حتی می‌توانید تصاویر را متحرک کنید. کل رابط کاربری ساده است و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

می‌توانید انیمیشن را بعنوان یک فایل GIF یا ویدئویی ذخیره کنید. حتی می‌توانید نحوه ظاهر شدن آن در صفحه تلفن همراه یا دسکتاپ را مشاهده کنید.

استوری ها بهترین راه برای ایجاد تصاویر خیره‌کننده هستند. تنها مشکل این است که ممکن است به نوع تصویری که می‌خواهید نرسید. اساسا برای کارهای ابتدایی مناسب است. اگر به دنبال کار حرفه‌ای‌تر وخیره‌کننده‌تری هستید باید از سایت‌‌هایت تخصصی و حرفه‌ای‌تری استفاده کنید.

Slidesgo

این نیز یک گزینه‌ی پیشنهادی جدید از طرف فری پیک است. که الگوهای اسلاید قابل ویرایش رایگان را برای اسلایدهای Google و Power Point ارائه می‌دهد. در این مورد هیچ حالت پرمیومی وجود ندارد و می‌توانید بصورت رایگان از همه موارد استفاده کنید. البته ذکر منبع در آثار فراموش نشود.

ویرایشگر Freepik

این یک ویرایشگر آنلاین است که به شما امکان می‌دهد تا قالب‌های فری پیک را مطابق دلخواهتان ویرایش کنید. در اینجا نیز دسته‌بندی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. از جمله کاورهای فیسبوک، پست‌های اینستاگرام، آگهی‌ها، کارت‌های ویزیت، لوگوها، کلاژهای عکس، تصاویر کوچک یوتیوب و موارد دیگر.

ویرایشگر Freepik در حال حاضر در مرحله بتا قرار دارد و می‌توانید بصورت رایگان از آن استفاده کنید. بطور کلی این گزینه در رقابت با Canva است. در حالی‌که Canva گزینه‌های رایگان بیشتری را در اختیار می‌گذارد. این ویرایشگر به اندازه‌ی Canva قدرتمند عمل نمی‌کند.

جمع‌بندی

بطور کلی اگر به دنبال گرافیک پرمیوم با هزینه‌های کمتر هستید فری پیک گزینه‌ی خوبی است. مجموعه‌‌ی فوق‌العاده‌ای دارد و برخی از گزینه‌ها واقعا خیره‌کننده هستند. اگر شما یک طراح، بازاریاب، وبلاگ‌نویس یا صاحب سایت هستید Freepik یک منبع عالی برای شماست تا برای ایجاد یک اثر ماندگار برای جلب توجه خوانندگان از آن استفاده کنید. درست است که مشکلات و نقص‌هایی در پشتیبانی وجود دارد، اما در هیچ یک از برنامه‌های مشابه مانند Adobe Stock Photos،Envato Elements ، Shutterstock نیز خدمات و پشتیبانی خاصی انجام نمی‌دهند.