فروش ویژه گیفت کارت پلی استیشن با قیمت استثنائی

انتظارتی که از کنسول پلی استیشن ۵ پرو داریم

اخبار پلی استیشن 5 پرو

با این که همچنان تعداد پلی استیشن ۵ در بازار کم است اما دو سال از عرضه آن می گذرد و اگر سونی تمایل داشته باشد طبق روال همیشگی‌اش عمل کند، تا اواخر سال بعد شاهد عرضه نسخه پرو کنسول نسل نهمی سونی خواهیم بود. سونی هنوز ساخت نسخه پرو یا مدل دیگری با نامی مشابه را تایید نکرده است اما از آن‌جا که بین عرضه PS3 و PS3 Slim، و بین عرضه PS4 و PS4 Pro سه سال فاصله افتاده بود، به احتمال زیاد نسخه ارتقایافته PS5 را سال بعد خواهیم دید. با این حال، همه‌ی ما انتظاراتی از این کنسول داریم. در این بخش از اخبار گیم انارگیفت به بررسی اخبار و شرح انتظارتی که از کنسول پلی استیشن ۵ پرو داریم می پردازیم.

اما معنای صفاتی مثل «جدید و ارتقایافته» برای کنسول جدید PS5 چیست؟ سونی چگونه می تواند قدرت پردازش PS5 Pro را ارتفا دهد و در عین حال طراحی آن را عوض کند تا دیگر شبیه به PS5 نباشد؟

اندازه کوچک‌تر و حذف طراحی منحنی‌شکل

پلی استیشن 5 پرو

یادتان می آید زمانی که ایکس باکس سری ایکس معرفی شد، همه گفتند که چرا این‌قدر بزرگ است و شبیه به یخچال به نظر می رسد؟ ایکس باکس سری ایکس در مقایسه با PS5 طراحی بسیار بهتری دارد و آن‌هم به این خاطر است که کنسول نسل نهمی سونی علاوه بر ارتقاع بسیار بلندش، دو ورقه منحنی در دو طرف خود دارد. به عبارتی، برای این که بتواند آن را افقی روی میز قرار داد باید حتما از پایه استفاده کرد که پایه‌ی آن هم اصلا طراحی مطلوبی ندارد و دشوار می توان آن را در مرکز میز به صورت متعادل قرار داد. قطعاً این که طراحی آن «آینده‌نگرانه» است را درک می کنیم. اما سونی می تواند دوباره به طراحی نسل های قبلی، که چهارچوب‌شکل، جذاب‌تر و کاربردی‌تر بود، روی آورد.

حافظه داخلی بیشتر

پلی استیشن ۵ با NVMe SSD کوچک به همراه هارد ۸۲۵GB – که با احتساب سیستم عامل و برنامه های ضروری در واقع تنهاً ۶۶۷GB جا دارد – عرضه می شود. سونی دست کم باید هارد یک ترابایت واقعی روی کنسول خود قرار دهد اما این کمپانی حتی می تواند به سراغ هارد ۲ ترابایت و حتی بیشتر هم برود. حجم بازی های حال حاضر، که البته به لطف تکنولوژی جدید کنسول های نسل نهمی کاهش یافته است، همچنان بسیار بالا است. اگر باز هم بخواهیم فکر کنیم که کدام بازی را پاک کنیم تا بتوانیم بازی محبوبمان را روی کنسول نصب کنیم، دیگر کنسول ما احساس Pro بودن به ما القا نمی کند!

امکان افزایش حافظه (بسیار ساده‌تر!)

اگر بخواهیم حافظه NVMe به کنسول ایکس باکس سری اس و ایکس اضافه کنیم، تمام کاری که باید بکنیم این است که کارت حافظه را جداگانه بخریم و آن را در پشت کنسول، در جای مخصوص، قرار دهیم. نه نیازی به حدس و گمان است و نه نیازی به جداکردن قطعه‌ای. اما اگر بخواهیم به PS5 حافظه NVMe اضافه کنید، باید حافظه را به همراه خنک‌کننده بخرید، تقریباً کنسول را از هم باز کنید(!) و درایو جدید را با پیچ گوشتی روی کنسول قرار دهید.

البته که اگر این‌گونه به جان کنسول بیفتید چیزی از آن باقی نمی ماند و اگر بتوان صرفاً حافظه را روی دستگاه قرار داد و شروع به بازی کرد قطعاً همه ما این راه را انتخاب می کنیم. به علاوه این که انتظار داریم جای این که از نمایندگان تعمیرات کنسول بخواهیم تا این کار را برایمان انجام دهند، خودمان بتوانیم به لطف استراتژی های نوآورانه سونی این کار را انجام دهیم.

دسته DualSense بهتر

دسته دوال سنس دسته‌ی فوق‌العاده‌ای است اما عمر باتری خوبی ندارد. بعد از چند ساعت بازی باید آن را دوباره به شارژر متصل کنید. به همین خاطر از آن‌جا که به اخبار و انتظارتی که از کنسول پلی استیشن ۵ پرو می پردازیم، بهتر است به سیستم جدید و باتری قوی‌تر دوال سنس اشاره کنیم. نه تنها دلمان می خواهد که عمر باتری بیشتری داشته باشیم بلکه دوست داریم باتری های دسته قابل جدا شدن باشند تا دیگر مجبور نباشیم در هنگام استفاده از دسته اول، دسته دوممان را به شارژر متصل کنیم. سونی در حال حاضر تکنولوژی باتری سرخود را در پیش گرفته است و این به این معنا است که اگر زمانی باتری یا دسته خراب شود، دیگر نمی توان از آن ها استفاده کرد و باید آن ها را دور انداخت. از آن‌جا که نام کنسول «Pro» است، چرا این کنسول دسته بهتری داشته باشد؟ اگر هم دسته، مانند دسته PS4، در پشتش پدال داشته باشد که چه بهتر، زیرا دیگر نیازی نیست آن را برای جفت‌سازی با کنسول حتماً به طور فیزیکی به کنسول متصل کنیم.

کیفیت ۴K بدون قید و شرط!

اخبار پلی استیشن 5 پرو
اخبار پلی استیشن ۵ پرو

سال ها است که سازندگان کنسول های مختلف قول بازی های ۴K را به ما داده‌اند. با این حال، همیشه باید بین رزولوشن بالا یا فریم ریت بالا یکی را انتخاب کرد و هر کس که با بازی های اکشن آشنا باشد، می داند که گزینه‌ی دوم همواره گزینه‌ی بهتری است. بنابراین، دیگر بازی ها را با رزولوشن ۴K بازی نخواهید کرد و به همین علت پلی استیشن ۵ پرو باید سخت‌افزار مناسبی داشته باشد تا گیمرها بتوانند از هردو گزینه در کنار هم بهره‌مند شوند. میزان فریم استاندارد باید دست کم ۶۰fps باشد تا بتوانیم بدون این که کیفیت گیم‌پلی پایین بیاید، از زرق و برق گرافیک آن لذت ببریم. اما سونی باید گرافیک بهتر و گران‌تری – که حدودا هم‌قیمت خود کنسول است! – برای اجرای این هدف در کنسول جدید خود به کار ببرد اما عاشقان نسخه Pro اهمیت چندانی به قیمت گران نمی دهند و از کنسول قدرتمند خود لذت می برند.

سر و صدای کمتر

سر و صدای کنسول PS5 به اندازه PS4 مشکل‌ساز نیست اما همچنان کنسول پر سر و صدایی است. البته مشکل از فن نیست بلکه مشکل از مایع مخصوص خنک‌کننده‌ای است که در سرتاسر کنسول جریان دارد. اگر بازی پرگرافیکی را با صدای کم بازی کنید، می توانید صدای ویز یا بوم‌بوم کنسول را بشنوید؛ و اگر بازی دیگری را که گرافیک چندان بالایی ندارد بازی کنید می توانید متوجه تفاوت آن بشوید. اصلاً مشکل بزرگی نیست به ویژه اگر بازی را با اسپیکرهای باکیفیت و روی صدا نسبتا متوسط به بالا بازی کنید اما اگر سونی به فکر راه حلی باشد، حواس ما هم کمتر پرت می شود. سونی صرفاً لازم نیست نویز را کاملا برطرف کند بلکه می تواند فقط صدای آن را کمی کمتر کند. به عنوان مثال، سونی می تواند نویزگیر داخل کنسول بگذارد و هنگان بازطراحی تاثیر آن روی صدا را بسنجد.

شما چه انتظاراتی از کنسول پلی استیشن ۵ پرو دارید؟ آیا فکر می کنید سونی گام بزرگی بر می دارد و کتسول را از نو طراحی می کند و یا نسخه‌ای بهبودیافته از PS5 با تغییرات جزیی را وارد بازار می کند؟ خوشحال می شویم اگر نظر خود را در پایین این مطلب با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.