فروش ویژه گیفت کارت پلی استیشن با قیمت استثنائی

هر آن‌چه از بازی Sniper Elite 5 می‌دانیم: تاریخ انتشار، گیم‌پلی، تریلر و …

جزییات بازی Sniper Elite 5

Sniper Elite 5، که جدیدترین بازی هدشات-اسنایپر (با تصاویر ایکس‌ رِی!) استودیوی Rebellion است، قرار است به زودی منتشر شود. اگر اولین بار است که می خواهید به سراغ سری اسناپیر الیت بروید یا طرفداران این سری هستید و می خواهید از جدیدترین عنوان آن باخبر شوید، در این بخش از اخبار گیم انارگیفت با ما همراه باشید چرا که هر آن‌چه از جزییات بازی Sniper Elite 5 می‌ دانیم را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

داستان، مکان و زمان

اتفاقات داستان Sniper Elite 5 در سال ۱۹۴، یعنی اوج نبردهای جنگ جهانی دوم رخ می دهد. متحدین پروژه‌ی سری‌‌ای از نازی های آلمانی کشف کردند که پروژه‌ کرکن Projekt Kraken نام دارد و می تواند ورق را به نفع متفقین بازگرداند. شما باز هم باید در نقش کارل فیربورن Karl Fairburne، تک‌تیرانداز آمریکایی، بازی کنید، در بحبوحه جنگ به فرانسه بروید و قبل از این که دیر شود Projekt Kraken را از کار بیندازید. ظاهراً Kraken در واقع یکی از پروژه های بزرگ نازی ها بوده که با آن قصد داشتند به آمریکا حمله و نبرد دی-دِی D-Day را به نفع خودشان تمام کنند. حالا که بحث زمان شد بگوییم که اتفاقات بازی در واقع قبل و بعد از D-Day رخ می دهد و کارل فیربورن، قبل از این که درگیر ماجرای این پروژه شود، به مکان ها استراتژیک دشمن می رود تا آن ها را قبل از حمله پاکسازی کند.

جزییات بازی Sniper Elite 5
جزییات بازی Sniper Elite 5

گیم‌پلی

اگر به سراغ گیم‌پلی برویم، باید بگوییم که بله، مثل همیشه و طبق سنت دیگر عناوین این سری، قرار است نازی های آلمانی را هدشات کنید و شاهد آن دسته زاویه دوربین های جذاب X-Ray بعد از شلیک باشید اما تیم سازنده‌ای که در استودیوی ربلیون Rebellion مشغول کار برروی این بازی بوده اند، چندین ویژگی و قابلیت جدید به پنجمین نسخه‌ی این بازی افزوده اند.

این تیم به کلی سلاح ها را تغییر داده اند و حالا می توانید ظاهر هرکدام را به دلخواه تغییر دهید. همه اسلحه بازی حالا مگسی فلزی دارند و می توانید با زاویه دوربین اول شخص از آن بهره‌مند شوید. هر مرحله چندین بخش مخفی دارد که با رفتن به آن ها نه تنها می توانید متعلقات مختلف برای سلاح خود جمع‌آوری کنید بلکه می توانید ظاهر جدید و زیبایی برای تفنگ اسنایپر خود طراحی کنید. اکنون قادرید به دلخواه نشانه، لوله، خشاب، نوع گلوله و قنداق سلاح خود را تغییر دهید. Rebellion تخمین زده است که حدودا ۲۰۰ قطعه جنگ‌افزار را می توانید جمع‌آوری کنید، به عبارتی تا قبل از یافتن متعلقات مناسب قرار است کمی با دقت، سرعت یا قدرت سلاحتان به مشکل بخورید.

Sniper Elite 5 بسیاری از سلاح های جنگ جهانی دوم مثل M1903 Springfield و Karabiner 98، و همچنین تفنگ های تخیلی مثل اسنایپر SREM-1 Enfield و مسلسل نیمه اتوماتیک BSA Welgun را در خود دارد. هنگام شلیک به هدف نه تنها نوع سلاحتان مهم است بلکه فاکتورهای دیگری مثل باد، جاذبه و ضربان قلب کارل نیز روی دقت گلوله شما تاثیرگذار اند.

جزییات بازی Sniper Elite 5

Sniper Elite 5 مخصوصاً طوری طراحی شده است تا هر گیمری با هر نوع استایلی تشویق شود تا دوباره مراحل را با شیوه‌ای جدید به اتمام برساند اما در عین حال هسته‌ی اصلی بازی دست نخورده باقی مانده است: فقط کافی است وضعیت را مشاهده کنید، نقشه بریزید و نقشه خود را اجرا کنید. چهار نوع استایل معمولی بازی مخفی‌کاری stealth، قدرت power، سرعت speed و کنترل control است اما هفت نوع گیم‌پلی نیز وجود دارد که در آن ها نیازی نیست دشمنان را بکشید. در حین انجام ماموریت شما از رمز و رازهایی باخبر می شود که می توانید با کمک آن ها هدف خود را تغییر دهید یا راه ها و مکان های آغاز جدیدی برای مراحل واقع روی نقشه باز کنید.

درجه سختی های بالاتر مثل Hard و Authentic به کلی قوانین بازی را عوض می کنند؛ مثلا در این مودها تعداد گلوله بیشتری روی زمین می ریزد، سرعت تعویض خشاب کاهش می یابد، باد تاثیر بیشتری روی گلوله ها می گذارد، گزینه های HUD کمتر می شوند، رادار از کار می افتد و دیگر نمی توانید هنگامی که در نشانه نگاه می کنید و نفستان را نگه داشتید، روی هدف زوم کنید. افرادی که عاشق شبیه‌سازها هستند قطعا از چنین قابلیت هایی راضی خواهند بود. اما از آن سوی قضیه این نسخه از بازی قابلیت های Accessibility زیادی دارد؛ مثلا می توان مود کوررنگی آن را فعال کرد، از دستیار نشانه‌گیری با موس و کیبورد بهره برد و یا رنگ متون داخل بازی را عوض کرد.

تیم سازنده‌ی بازی با چندین موزه‌ی انگلیسی – مثل موزه جنگ امپریال Imperial War Museum و رویال آرموریز Royal Armouries – همکاری داشتند تا بتوانند ظاهر و صدای شلیک سلاح های مختلف را بازسازی کنند تا تفنگ های این بازی شبیه‌ترین به نسخه‌ی واقعی باشند.

جزییات بازی Sniper Elite 5

و از نظر وسعت نقشه نیز Rebellion اعلام کرده که نقشه‌ی Sniper Elite 5 بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین نقشه تاریخ این سری است. برایا ین که بتوانید به سرعت از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگری بروید، تغییراتی در بازی اعمال شده است. کارل می تواند سر بخورد، سینه‌خیز برود، از مکان های بلند بالا برود و با استفاده از زیپ‌لاین خودش را به موقعیت مورد نظر برساند. Rebellion برای این که وسعت نقشه را به حداکثر برساند از تکنیکی به نام فوتوگرمتری استفاده کرده است. به جای این که گرافیست ها بنشینند و ساختمان ها را خودشان طراحی کنند، توسعه‌دهندگان صدها تصویر دوبعدی را به نرم‌افزاری دادند و از آن خروجی سه بعدی گرفتند؛ سپس آن را اصلاح کردند و داخل بازی قرار دادند. تیم توسعه‌دهنده به شمال فرانسه، بریتانی، نورماندی و کاله رفتند و علاوه بر این ها از ساب پنز و سنگرهای به‌جا مانده از جنگ جهانی دوم دیدن کردند.

پیش‌تر به دوربین شلیک یا همان kill cam اشاره کردیم و بله، گویا قرار است به این بازی بازگردد و تیم Rebellion نهایت تلاش خود را کرده تا کیفیت این زاویه دوربین به شدت واقعی باشد. قرار است دوباره تصویر اشعه ایکس عبور گلوله از جمجمه‌ی نازی ها را ببینیم اما این‌بار گلوله ها ممکن است به استخوانی برخورد کنند و تغییر شکل بدهند. به علاوه این که از آن‌جا که شاید دوربین شلیک اسنایپر راضیتان نمی کرده، حالا می توانید با شلیک گلوله با مسلسل ها و تپانچه ها نیز Kill Cam را ببینید. از همه مهم‌تر این که دوربین شلیک حتی با ضربه چاقو یا انفجار مین نیز فعال می شود!

مولتی پلیر

اگر می خواهید دوستان خود را در نبردهای مختلف شریک کنید، اصلا نگران نباشید. شما می توانید بازی Sniper Elite 5 را دونفره نیز بازی کنید. این بازی قابلیت کراس پلی دارد و به همین علت مهم نیست روی چه پلتفرمی آن را بازی می کنید. برای تشویق کار تیمی می توانید به هم‎‌تیمی تان دستور بدهید، با او آیتم ها و مهمات خود را به اشتراک بگذارید و حتی یکدیگر را heal کنید. به علاوه این که مود مولتی پلیر جذابی به نام Survival در بازی وجود دارد که شما با کمک سه نفر از دوستانتان می توانند از خجالت هزاران دشمن در بیایید! فقط کافی است کار تیمی را هدف اصلی خود قرار دهید.

اما اگر از این مود خوشتان نمی آید و با روحیاتتان سازگار نیست، شاید Invasion Mode بتواند شما را راضی نگه دارد. Invasion Mode دقیقاً همان نامش است (حالت حمله): شما وارد بازی پلیر دیگری می شوید، نقش اسنایپر نازی ها را بازی می کنید و می توانید با کمک ربات هایتان مکان پلیر مقابل را پیدا کنید. اگر موفق شوید و بتوانید رقیبتان را از پای در آورید، سلاح ها، آیتم ها و اسکین های مختلف به عنوان پاداش به شما داده می شود. اما پلیر مقابل نیز در برابر شما کاملاَ آسیب‌پذیر نیست. هر مرحله چندین تلفن Invasion Phones دارد که می توانید با استفاده از آن ها آخرین موقعیت مکانی دشمن را پیدا کنید. اگر شما هم بتوانید دشمن را پیدا و او را بکشید، چندین پاداش مختلف می گیرید. شما می توانید همیشه Invasion Mode را غیرفعال کنید اما اگر آن را روشن بگذارید، XP بیشتری دریافت خواهید کرد.

اگر هم قصد داشته باشید دوستان بیشتری را در کشت و کشتار خود شریک کنید، می توانید به سراغ دیگر مودهای این بازی یعنی free-for-all, Team Match و مود جدید چهارتیم چهارنفری به نام Squad Match بروید. از دیگر تازه های بازی می توانیم به Decoys اشاره کنیم که با آن می توانید تیم رقیب را گول بزنید و وانمود کنید که در جایی کمین کرده‌اید؛ دیگری نیز Supply Drops است که با جمع‌آوری آن ها می توانید آیتم های بسیار خوبی بگیرید اما زمانی که روی زمین فرود می آید، به تمام رقیبان تا شعاع ۵۰ متری هشدار فرستاده می شود.

در دیگر بازی های Sniper Elite پروسه پیشرفت شما در بخش تک‌نفره و چندنفره یکی بود اما حالا هرکدام نوار پیشرفت جداگانه خود را دارد. مولتی پلیر مزایای خودش را دارد که بخش تک‌نفره فاقد آن ها است. بخش مولتی پلیر ۵ کلاس مختلف دارد که می توانید به دلخواه ویژگی هرکدام را انتخاب کنید و حتی secondary class داشته باشید.

DLC

Sniper Elite 5، از نظر محتوای قابل دانلود، سیزن پس دارد که با خرید آن می توانید از چندین آیتم اضافه، مثل چند مرحله داستانی، دو پک اسکین و شش پک اسلحه بهره‌مند شوید.

تاریخ انتشار و قیمت

Sniper Elite 5 قرار است ۲۶ مه (۵ خرداد ۱۴۰۱) منتشر شود و نسخه فیزیکی بازی صرفا برای پلی استیشن و ایکس باکس منتشر می شود اما اگر به دنبال نسخه های دیگر باشید، دو باندل مختلف نیز برای این بازی وجود دارد.

قیمت استاندارد بازی برای Windows Store، پلی استیشن و ایکس باکس ۵۹.۹۹ دلار است اما اگر آن را از استیم یا Rebellion Shop بخرید، ۱۰ دلار ارزان‌تر است. اگر هم نسخه‌ی دیجیتالی PC را بخرید، همراه آن کتاب داستان گرافیکی دیجیتالی به عنوان هدیه دریافت می کنید.

قیمت Deluxe Edition برای ایکس باکس، Windows Store و پلی استیشن ۸۹.۹۹ دلار است اما اگر آن را از استیم یا Rebellion shop بخرید، قیمتش ۷۹.۹۹ دلار است و با سیزن پس و همان کتاب داستان گرافیکی دیجیتالی عرضه می شود.

اگر بخواهید نسخه‌ی PC بازی را بخرید، پیشنهاد می کنیم به چند باندل خاص فروشگاه Rebellion Shop سری بزنید. Cadet Bundle کد Deluxe Edition Steam، تی‌شرت اختصاصی، رمان گرافیکی و استیکر دارد و قیمتش ۹۹.۹۹ دلار است. با ۱۲۹.۹۹ دلار نیز می توانید Marksman Bundle را بخرید که تمام اشانتیون های Deluxe Edition را دارد و علاوه بر آن ها برای شما ژاکت، کتاب گارفیکی، ماگ حرارتی و استیکر ارسال می شود.

اگر بازی را پیش‌خرید کنید، می توانید تپانچه P.1938 با صداخفه کن دریافت کنید و همچنین مرحله‌ای را بازی کنید که در آن هیتلر را در بالای سنگر Mountain Retreat Berghof را می کشید!