خرید گیفت کارت بازی و اشتراک سایت‌های کاربردی با بهترین قیمت

بررسی بازی Tunic: ماجراجویی روباه قهرمان!

بهترین بازی های ایکس باکس گیم پس
بهترین بازی های ایکس باکس گیم پس

با بازی جدید Tunic، با یک ماجراجویی چالش برانگیز و پر از اسرار و عجایب، به دوره بازی های ۱۶ بیتی باز می گردید. در این مطلب از بخش اخبار بازی وبلاگ انارگیفت، به بررسی همه جانبه بازی Tunic پرداخته ایم تا ببینیم آیا این اثر ارزش تجربه کردن را دارد یا خیر. تا انتها با ما همراه باشید.

بررسی بازی Tunic در یک نگاه

ناشر: Finji

تاریخ انتشار: ۱۶ مارس ۲۰۲۲

پلتفورم: ایکس باکس سری ایکس و اس – ایکس باکس وان – کامیپوتر ویندوز و مکینتاش

سبک: اکشن ماجراجویی – نقش آفرینی – مبارزه ای

نقاط قوت:

  • مبارزات هیجان‌انگیز است و دشمنان متنوعی وجود دارد و با پیروزی جوایز خوبی به دست می آورید
  • چندین سطح دشواری برای تجربه بازی متناسب با مهارت های متفاوت وجود دارد
  • دستورالعمل های درون بازی که در اختیار بازیکن قرار می گیرند بسیار آموزنده و مفید هستند
  • حس اکتشاف و پیدا کردن عجایب به خوبی به مخاطب القا می شود

نقاط ضعف:

  • قابلیت Fast Travel بازی محدود است و بازگشت به مکان هایی که قبلاً از آن ها عبور کرده اید، طاقت‌فرسا است
  • دفعات متعدد شما پشت یک مانع گیر می کنید و برای رفع این مشکل باید بازی را ری استارت کنید

بررسی کامل بازی Tunic

بررسی بازی Tunic
بررسی بازی Tunic

هنگامی که برای اولین بار وارد جهان Tunic شوید، خیلی زود متوجه خواهید شد که این اثر ادای دینی به سری بازی های محبوب The Legend of Zelda است. زاویه دید ایزومتریک Tunic به نمای بالا به پایین که در بازی های قدیمی‌تر زلدا مثل A Link to the Past استفاده شده است، شباهت دارد و کسانی که تا به حال بازی های Zelda را تجربه کرده باشند، به سرعت سایر شباهت ها را هم مشاهده می کنند. هم Zelda و هم Tunic دارای قهرمانی بامزه هستند و روباه این بازی مانند Link (شخصیت اصلی سری Zelda) یک شمشیر و سپر دارد و لباسش هم سبز رنگ است و در قلعه های متروکه و جنگل های سرسبز به اکتشاف می پردازد.

در ۳۰ دقیق ابتدایی، Tunic هیچ تلاشی برای کمرنگ کردن این شباهت ها انجام نمی دهد اما پس از آن به تدریج این مسئله تغییر می کند. پس از مدتی کوتاه خود را در نبردهایی بسیار دشوار می یابید که در برخی موارد کشته می شوید و یا با ذره‌ای سلامت باقی مانده از آن ها خارج می شوید و در همین حال حقایق پنهان این جهان مرموز را هم کشف می کنید. در حقیقت، Tunic آن‌طور که در ابتدا به نظر می رسید شبیه به Zelda نیست و در عوض شباهت بیشتری به بازی های فانتزی و بسیار دشوار Dark Souls دارد.

مبارزات ممکن است همان حس و حال بازی های Zelda را به شما منتقل کنند؛ دوربین هنگامی که یک دشمن را هدف قرار می دهید و با شمشیر ضربه می زنید، زوم می شود. اما تمامی این مبارزه ها بر پایه استامینا و انرژی شخصیت اصلی هستند. نواری در صفحه وجود دارد که نشان دهنده میزان توانایی شما برای جای خالی دادن در برابر ضربات و یا دفع آن ها با سپر است و هنگامی که تمام شود، با ضربات دشمن به عقب می روید و به هدفی مناسب برای ضد حملات مهیب تبدیل می شوید. همچنین وقتی که نوار استامینا خالی شود، تمام ضرباتی که دریافت می کنید به شما ۵۰ درصد آسیب بیشتری می زند و به همین دلیل مدیریت صحیح استامینا می تواند تفاوت میان زنده ماندن و کشته شدن را برای شما رقم بزند. خوشبختانه، حمله و ضربه زدن به دشمن باعث کاهش استامینا نمی شود و فقط فرآیند پر شدن آن را متوقف می کند و این مسئله باعث شده است که در Tunic، فعال بودن در مبارزات و نواختن ضربات زمان بندی شده بهتر از دفاع و منتظر ماندن برای ضد حملات باشد.

بررسی بازی Tunic
بررسی بازی Tunic

تنوع دشمنان هم در Tunic زیاد است و هر نوع دشمن دارای الگوی حمله منحصر به فرد و مانورهای دفاعی به خصوص است. در نتیجه، یاد گرفتن نحوه مبارزه آن ها و دانستن زمان درست برای حمله، جای خالی دادن و دفاع، هسته مرکزی مکانیزم مبارزات Tunic را تشکیل می دهد. در ظاهر این کار آسان است و یک دکمه برای اجرای یک ترکیب ضربه سه‌گانه وجود دارد اما در حین نبرد و زمانی که مجبور به مبارزه با گروه هایی متفاوت از دشمنان هستید و نوار استامینا هم به تدریج خالی می شود، هیجان و استرس بسیار بالا است و اگر بتوانید پیروزمندانه از این مبارزات خارج شوید، بازی به شما پاداشی در خور تلاشی که کرده اید، خواهد داد.

مانند سایر بازی های این سبک، Tunic هم به شکل بی‌رحمانه‌ای، دشوار است. گاهی اوقات این دشواری به خاطر مبارزات پر دردسر آن است و گاهی هم به خاطر این است که این بازی از ساختاری مشابه به بازی های استودیو From Software مثل Dark Souls و Elden Ring بهره می برد. همان‌طور که در جهان زیبای Tunic به گشت و گذار می پردازید، آیتم های مقدسی را می یابید که نوار سلامتی شما را پر می کنند اما مسئله اینجاست که استفاده از این آیتم های مقدس باعث دوباره زنده شدن تمام دشمنانی می شود که در گذشته شکست داده اید.

با کشته شدن در نبرد هم بازی را از آخرین آیتم مقدس که پیدا کرده اید، شروع خواهید کرد اما تمام پولی که به دست آورده بودید را از دست خواهید داد و تنها راه به دست آوردن دوباره پول این است که تا قبل از مردن، به مکانی که کشته شده اید بازگردید و پول‌تان را بردارید؛ اما اگر در این راه دوباره کشته شوید، امکان پس گرفتن پول وجود ندارد و برای همیشه از دست رفته است.

بررسی بازی Tunic
بررسی بازی Tunic

این مکانیزم در اصل نکته مثبتی محسوب نمی شود اما به نفع Tunic تمام شده و جذابیت آن را بالا برده است. دانستن این که با یک اشتباه مرگبار تمام آیتم ها و متریال های لازم برای آپگرید که به سختی به دست آورده اید را از دست خواهید داد، تنش و هیجان هر مبارزه و لذت پیدا کردن یک آیتم مقدس پس از ماجراجویی در سیاه‌چالی عظیم را به شکل قابل توجهی افزایش داده است.

طراحی مراحل هم عالی است و میانبرهای مختلفی در طول مراحل به هم پیوسته و سیاه‌چال های هزارتو پنهان شده اند که با زاویه دید ایزومتریک بازی به بهترین نحو به تصویر کشیده شده اند. باس فایت ها هم از بخش های بسیار برجسته بازی هستند و دشواری مبارزات Tunic در ابعاد بزرگ‌تر فراهم شده اند تا نبرد های حماسی و جذاب رخ دهد. تنوع این باس فایت ها هم خوب است و گاهی از برابر ضربات داس عظیم یک نگهبان جای خالی می دهید، از سپر خود در برابر شلیک های سلاح استفاده می کنید و گاهی هم با شمشیر به مبارزه یک موجود مقدس و آسمانی می روید.

بررسی بازی Tunic
بررسی بازی Tunic

تا به این‌جا از شباهت های Tunic و بازی های همانند Dark Souls گفتیم اما یکی از نکات کلیدی که باعث متمایز شدن Tunic شده است و در بازی های استودیو From Software وجود ندارد، امکان انتخاب سطح دشواری است. با ورود به منو دسترسی بازی، می توانید به کلی نوار استامینا را غیرفعال نمایید تا به شکلی نامحدود دفاع و حمله کنید و یا حالت God Mode را فعال کنید تا هرگز در بازی کشته نشوید و با فعال کردن این حالت همچنان جوایز و دستاوردها در بازی وجود دارند. با این که هر دو حالت می توانند به شکلی چشمگیر گیم پلی را تغییر دهند، می توانند به بازیکنانی که به Tunic علاقه دارند اما حوصله شکست خودن متوالی و گیر کردن در یک باس فایت را ندارند، کمک زیادی کند.

شما می توانید این دو حالت را در هر زمانی که خواستید روشن و یا خاموش کنید و به همین دلیل زمانی که به مرحله‌ای دشوار رسیدید و به هیچ وجه نمی توانستید در آن پیروز شوید، از این دو ویژگی کمک بگیرید. البته نباید از ابتدا به این دو حالت وابسته شوید و به آن ها عادت کنید زیرا تا حدودی و شاید تمام چالش بازی و لذت مبارزات را از بین می برند. اما اگر می خواهید به پایان و نتیجه بازی برسید و نمی توانید زمان بیشتری را در مبارزات سپری کنید، این دو مود انتخابی مناسب هستند.

خرید گیفت کارت استیم Steam – کلیک کنید

اما هیچ‌کدام از حالت های بالا تاثیری بر مبهم بودن اطلاعات بازی ندارند و فهمیدن آن ها به صورت کامل بر عهده بازیکن است. از لحظات ابتدایی Tunic هیچ‌گونه جهتی برای حرکت معلوم نیست و تمام تابلوها هم به زبانی عجیب نوشته شده اند که قابل فهم نیست. برای تشخیص ماموریت و مکانی که باید به آن بروید، باید صفحات گمشده یک دفترچه دستورالعمل که در سرتاسر جهان پراکنده شده اند را پیدا کنید. این صفحات واقعاً جالب و خاص هستند. هر کدام از آن ها شبیه به یک دستورالعمل از دهه ۹۰ میلادی هستند و آغشته به لکه قهوه و نوشته های دست‌نویس هستند که به نظر می رسد توسط نفری قبلی که آن را به دست داشته است، نوشته شده است. آن ها هم معمولاً به زبانی گنگ نوشته شده اند و باید بر اساس تصاویر و چند کلمه بامعنی که در آن ها وجود دارد، مفهومشان را دریابید. این مکانیزم ها با این که در ظاهر مناسب نیستند، به بازی و گیم پلی آن جذابیت خاصی بخشیده اند.

بررسی بازی Tunic

بسیاری از بازیکنان از اهمیت این صفحات خبر ندارند و به سادگی از آن ها عبور می کنند اما شما به هیچ‌وجه این کار را تکرار نکنید. به عنوان مثال هنگامی که ده ها بار با اولین باس بازی مبارزه کنید و پس از تلاش زیاد آن را شکست دهید، یک صفحه از فهرست دفترچه دستورالعمل به دست می آورد و اگر به آن نگاه کنید، متوجه می شوید که یکی از صفحاتی که تا به آن زمان پیدا کرده اید، مربوط به افزایش قدرت کاراکتر است و به شما توضیح می دهد که چگونه برخی آیتم هایی که پیدا کرده اید می توانند به جای قابلیت های موقتی، به همراه پول بازی برای ارتقای دائمی مهارت ها استفاده شوند. هنگامی که نوار سلامت، ضربات و دفاع خود را ارتقا دهید، دشواری مبارزه با اولین باس ناگهان تا حد زیادی کاهش می یابد. البته لازم به ذکر است که Tunic باز هم بسیار چالش‌ برانگیز است اما با یادگیری رمزگشایی این صفحات و ارتقای قابلیت ها می توانید شانس خود برای پیروز شدن را افزایش دهید.

حالا که از اهمیت صفحات مطلع هستید به آن ها توجه بیشتری خواهد کرد. هنگامی که به این صفحات دقیق‌تر بنگرید، متوجه می شوید که اکثر آن ها دارای نقشه ای از مناطقی هستند که در ادامه به آن ها می رسید و یا ترفندهایی در مورد مبارزه و مشخصات دشمنان را در اختیار شما قرار داده اند. اما جذاب‌ترین صفحاتی که پیدا می کنید، آن هایی هستند که با نشانه های کوچک و سرنخ برای شما اسرار این جهان مرموز را برملا می کنند. یافتن این حقایق بسیار جالب است و باعث می شود که شما به تمم نقاط دنیای زیبا Tunic سر بزنید.

از لحاظ جلوه های بصری هم Tunic عملکردی بسیار خوب را به نمایش گذاشته است و بخش عمده محیط بازی به نحوی قابل لمس و تغییر پذیر طراحی شده است. چمن و سبزه های بازی یادآور فوم هستند و با حرکت شما به آرامی به اطراف حرکت می کنند و بسیاری از سازه ها هم به نظر می رسد که از سفال ساخته شده اند. طراحی هنری کلی بازی به صورت همزمان ساده و پیچیده است و یک سری افکت های مدرن مثل سایه و نورپردازی واقع گرایانه در Tunic به کار رفته اند. مثلاً نحوه انعکاس آب بر دیوارهای زیرزمین ظاهری مدرن و پیچیده به مکان هایی می دهند که به شکلی ساده و کلاسیک طراحی شده اند.

بررسی بازی Tunic

اسرار و حقایق، طراحی مراحل، ظاهر هنری و ضرباهنگ گیم پلی باعث شده اند که حس اکتشاف و یافتن عجایب به بهترین نحو به مخاطب منتقل شود. شما می توانید راه تلپورت کردن به یک برج نورانی بالاتر از ابرها که در آن یک باس فایت واقع شده است را پیدا کنید و یا با استفاده از کد تقلبی کلاسیک، قفل دری که ساعت ها شما را آزار داده است، باز کنید. حتی می توانید به سیاه‌چال های مرموزی بروید که اسکلت های متحرک و قورباغه های جادویی در آن حضور دارند. در Tunic شما هیچ‌گاه از اکتشاف و پیدا کردن آیتم های مختلف خسته نخواهید شد. تنها نکته منفی اکتشاف و گشت و گذار در بازی محدودیت غیرمعقول ویژگی fast travel است؛ بازگشت به مکان هایی که قبلاً دیده اید و جستجو برای پیدا کردن اسرار بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که باید باشد. همچنین بسیاری از بازیکنان اعلام کرده اند که به دفعات مختلف پشت یک مانع گیر می کنند و برای رفع آن باید ری استارت و از ابتدای آن منطقه دوباره شروع کنند.

اما می توان از این اشکالات کوچک چشم‌پوشی کرد و بدون هیچ تردیدی اعلام کرد که ماجراجویی هشت ساعته Tunic ارزش تجربه را دارد. اگر شما می توانستید بخش های مختلف این بازی را مانند قطعات یک پازل به صورت جداگانه بر روی صفحه قرار دهید، در ظاهر با هم هیچ تناسبی ندارند اما هنگامی که در کنار یک دیگر قرار می گیرند، تصویر کلی را مشاهده خواهید کرد و با یک بازی خاص و جذاب مواجه خواهید بود.

اکثر بازی های شبیه به Dark Souls دارای یک فضای فانتزی و تاریک دارند اما Tunic با جهانی رنگارنگ و زیبا یادآور بازی های دوره ۸ و ۱۶ بیتی است که همزمان چالش هایی دشوار هم برای بازیکن به ارمغان می آورد. جزییات گرافیکی و مکانیزم های گیم پلی بازی شباهتی به آثار دهه ۸۰ و ۹۰ ندارد انا حس اکتشاف و دشواری فهمیدن ماموریت ها که بر اساس یک دفترچه دستورالعمل هستند، حس بازی های کلاسیک را به ما القا می کنند. در کل Tunic یک ماجراجویی زیبا و هیجان‌انگیز است که می تواند شما را ساعت ها مجذوب به خود کند.