فروش ویژه گیفت کارت پلی استیشن با قیمت استثنائی

نقد و بررسی فیلم Batman 2022: داستانی پر از معما و بازی ضعیف پتینسون

نقد و بررسی فیلم بتمن 2022

فیلم The Batman 2022 تا چند روز دیگر روی پرده‌ی سینماها و در شبکه های خانگی اکران می شود. به همین بهانه در این بخش از فیلم و سریال انارگیفت به نقد و بررسی فیلم بتمن ۲۰۲۲ می پردازیم.

در بررسی فیلم بتمن ۲۰۲۲ یک چیز را می توان با قطعیت گفت: این که بتمن در فیلم ها، انیمیشن ها و لایو اکشن های زیادی حضور داشته و محبوبیت آن دست‌نخورده است. همین شخصیت بروس وین Bruce Wayne و اشتیاقی که به مبارزه با جرم و جنایت دارد همیشه مخاطب را به سمت خود می کشد آن هم صرف نظر از این که چه بازیگری نقش او را بازی می کند یا در چه فیلمی نمایش داده می شود. به همین خاطر کارگردانان فیلم های این شخصیت محبوب همواره در جایگاه‌ ویژه‌ای قرار دارند که کارشان به تصویر کشیدن المان هایی است که کارگردانان پیشین آن ها را نادیده گرفته اند. و همین المان های جدید و تازه است که کار این کارگردانان را خاص می کند. مت ریوز Matt Reeves، کارگردان The Batman 2022، تلاش کرده تا همین المان های جدید را در فیلم کارآگاه‌محورِ شبیهِ فیلم های سیاه و سفیدِ دهه ۵۰ میلادی، به محبوب‌ترین ابرقهرمان دنیا بدهد.

با این حال، داستان بتمنِ ریوز متاسفانه فقط نصف اوقات (بلکه کمتر) موفقیت‌آمیز است که البته برای زمان ۳ ساعته‌ی فیلم، خود دستاوری محسوب می شود اما باعث می شود تا انتظاراتی که از فیلم داریم برآورده نشوند.

نقد و بررسی فیلم بتمن Batman 2022

فیلم درباره‌ی دومین سالی است که بروس وین (رابرت پتینسون) جوان با جرم و جنایت در گاتهام مبارزه می کند. Batman برای این که ما را با داستان اصلی آشنا کند بلافاصله ما را به وسط میدان نبرد می اندازد. بتمن مدتی است که در این جهان زندگی می کند، پلیس GCPD نشانه‌ی بتمن Bat Signal روی سقف ساختمانش نصب کرده است و مردم از وجود ابرقهرمان سیاه‌پوش مطلع اند اما نمی دانند که چه موجودی است و نمی توانند نامی برای آن تصور کنند.

حالا وظیفه‌ی خطیر شناساندن ابرقهرمان به مخاطب بر دوش Pattinson می افتد که با صدای بمش مانند یک کارآگاه دهه ۵۰ میلادی داستانش را برای ما روایت می کند تا ما نیز با همان سرعت فیلم با کاراکتر جلو برویم. قاتل سریالی‌ای در گاتهام افراد مشهور و سرشناس شهر را می رباید و در صحنه‌ی جرم برای بتمن سرنخ هایی به‌ جا می گذارد. و جیم گوردون Jim Gordon (جفری رایت Jeffery Wright) که حدودا از سال پیش گزارش هایی به خفاش معروف می داده است، حالا در حینی که کارکنانش با دید شک‌برانگیز به او می نگرند، با بتمن برای دستگیری این قاتل سریالی همکاری می کند.

نقد و بررسی فیلم Batman 2022

خلق زمان و مکان و به طور کلی اتمسفر فیلم تحسین‌برانگیز است و قطعا همین که صحنه‌ی ریختن مروارید های خونین مادر بتمن روی ک خیابان های گاتهام را نمی بینیم خودش کار فوق‌العاده‌ای است که در زمان بسیار صرفه‌جویی می کند اما همین زمین جایی دیگر هدر می رود. تمام لحظات The Batman کند اند. قطعا این شگرد کارگردان است اما تقریبا یک چهارم فیلم را در شات های POV یا کلوزآپ های اوورشولدر کاراکترهای مختلف می بینیم؛ به طوری که انگاری بتمن سریالی ایرانی است که می خواهد احساسات تمام شخصیت ها را نشان دهد. سال ها طول می کشد تا چیزی اتفاق بیفتد! و وقتی هم که اتفاق می افتد، اصلا راضی‌کننده نیست. این نیز یکی دیگر از شگردهای کارگردان است که چندین جا “توی ذوق می زند”.

جامپ اسکرها (لحظاتی که ترس ناگهانی نمایش داده می شود) خیلی طولانی اند و قدرت چندانی ندارد؛ صحنه های اکشن توفانی فیلم آن‌قدر با باران و دوربین شلخته تار شده‌ اند که دیدن اتفاقات اصلی اصلا امکان‌پذیر نیست؛ و صحنه هایی که کاراکترها رو به‌روی هم قرار می گیرند آن‌قدر طولانی و حوصله‌سربرند که معنای حقیقی‌شان را نمی شود با سکوت هیا طولانی بین‌شان درک کرد. در نهایت بعد از سه ساعت می بینیم که The Batman 2022 بیش از حد باز و گسترده، تکه‌تکه و به شدت شلوغ و شلخته است.

خرید اشتراک نتفلیکس Netflix – کلیک کنید

یکی از دلایل شلختگی فیلم که در نقد و بررسی فیلم بتمن ۲۰۲۲ به آن اشاره می کنیم بحث پلات است. Reeves و همکارانش تصمیم گرفتند تا هرچه دم دستشان هست را داخل فیلم بگنجانند و با نوار چسبی آن ها را به هم متصل کنند. می شود گفت که در فیلم ۳ پلات (پیرنگ یا همان طرح اصلی داستان) داریم. هر سه به هم مربوطند اما در عین حال هر یک ساز خود را می زند و از دیگری جدا است. (هشدار اسپویل) بتمن و گوردون سعی دارند ریدلر Riddler (پاول دانو Paul Dano) را دستگیر کنند اما ریدلر قصد دارد تا آن ها را از طریق یکی از رازهای نهان شهر به سمتی سوق بدهد. در همین حین، کت وومن Catwoman (زویی کراویتز Zoe Kravitz) مشغول انجام ماموریت خودش است اما با تمام بازیگران داستان بتمن و گوردون درگیر می شود و در عین حال هیچ رابطه‌ای با آن ها ندارد و به تنهایی ماموریت خود را پیش می برد.

شخصیت هایی مثل پنگوئن The Penguin (کالین فرل Colin Farrell) و آلفرد پنی‌ورث Alfred Pennyworth (اندی سرکیس Andy Serkis) روبات هایی به نظر می رسند که فقط لباس‌ های‌شان زیبا است و اصلا شخصیت‌پردازی خوبی روی آن ها صورت نگرفته است. حتی تجهیزات ابرتکنولوژی‌طورِ بتمن، مثل بتموبیل و Batarangs، نیز انگاری جزییاتی پیش پا افتاده اند که کارگردان از سر اجبار و بدون هیچ دلیل و منطق درست و حسابی آن ها را در فیلم گنجانده است و این ها متاسفانه هیچ ربطی به داستان ندارند و اصلا وجودشان در The Batman 2022 ضروری نیست.

البته اصلا منظور این است که بازی ها بد هستند. Dano مو به تن آدم سیخ می کند و The Riddler بسیار به یادماندنی و شخصیتش دقیقا شبیه به تریلرهای فیلم است یعنی یک دیوانه‌ی تمام عیار. البته قاتل سریالی‌ای باهوش که اشتیاقی برای خرابکاری و معماپردازی، و تله هایی مثل شخصیت های Jigsaw، Kravitz و Wright دارد همه و همه طبیعتا به محبوبیت این شخصیت می افزایند و یکی دیگر از نکاتی که در نقد و بررسی فیلم بتمن ۲۰۲۲ می گوییم این است که گاه گاه ریدلر داستان را از چنگ ابرقهرمان محبوب می رباید خود نقش اصلی می شود.

اگرچه اگر بخواهیم صادقانه بنگریم، ریدلر وظیفه‌ی سختی بر عهده نداشته است چرا که پتینسون آشکارا نقطه‌ی ضعف این ترکیب است. خشک است و چشم هایش بی روح اند؛ و همیشه خشمگین است و انگاری خاطره‌ای بد را با خود به دوش می کشد، و وقتی تکنولوژی صدای بم بتمن غیرفعال می شود اصلا نمی تواند حرف بزند! اصلا تفاوتی به‌خصوصی بین شخصیت بتمن و بروس وین وجود ندارد و اصلا نمی توان فهمید که چه‌طور گوردون باهوش نمی تواند صرفا با نگاه کردن به چهره‌ی او، او را شناسایی کند.

نقد و بررسی فیلم بتمن Batman 2022

از این هم بدتر این که مخفی‌ماندن هویت اصلی بتمن یکی از نکاتی است که فیلم سعی دارد آن را در ذهن مخاطب بگنجاند و کارگردان همواره به وسیله‌ی “تهدید برملاشدن شخصیت اصلیِ بتمن” فیلم را به جلو می برد. شاید معماها و رازها گیرا باشند اما بعد می بینیم که همه به نکاتی عجیب و غریب در داستان تبدیل می شوند و تمام زمانی که از دستمان رفته مخصوص جزییات بی‌منطق و ملودارماتیک بوده است. به طوری که حتی می شد این‌چنین صحنه هایی را با یک حرکت سر یا نشان دادن آن در پس‌زمینه شات به عنوان ایتسر اگ تمام کرد.

با این حال، همه‌چیز بر ضد فیلم نیست. علاوه بر بازی های فوق‌العاده‌ی Kravitz, Wright و Dano، خود شهر گاتهام Gotham نیز به خوبی در شات های جهان کارگردان به تصویر کشیده شده است. Setting کلی داستان چیزی بین نسخه‌ی عجیب تیم برتون Burton و فیلم های شیکاگویی رئالیسم نولان Nolan است. این گاتهامی است که هم آشنا است و هم جدید، هم روی زمین است، و هم به گونه‌ای عجیب و غیرزمینی. اگر Batman تنها یک شاهکار داشته باشد که در آینده بخواهند از روی آن نسخه‌ی لایو اکشن بسازند، بتمن ۲۰۲۲ مخصوص این کار است.