خرید گیفت کارت بازی و اشتراک سایت‌های کاربردی با بهترین قیمت

سفر به دنیای جادوئی دیزنی در انیمیشن Encanto

سفر به دنیای جادوئی دیزنی در انیمیشن Encsnto
سفر به دنیای جادوئی دیزنی در انیمیشن Encsnto

دیزنی در انیمیشن Encanto یک داستان فانتزی را با جادوی رئالیسم ترکیب می‌کند. این انیمیشن بیشتر از آن چیزی که انتظارش را داریم، به ما نشان می‌دهد. یک خانه‌ی روشن و رنگارنگ در کوه‌های کلمبیا و داستان یک خانواده که هر کدام جادویی دارند و هر کدام دارای یک قدرت برترند. این انیمیشن موزیکال همراه با آهنگ‌هایی است که توسط لین مانوئل میراندا نوشته شده است. شاید محیط فانتزی این انیمیشن آشنا باشد اما چهره‌ای جدید از دیزنی را نشان می‌دهد: روایتی سنتی از رئالیسم جادویی.

چاریس کاسترو اسمیت دستیار نویسنده و کارگردان Encanto در مصاحبه‌ای به The Verge گفت: “جادو چیزی‌ست که از نیاز و انگیزه‌ی انسان متولد می‌شود.”

Encanto داستان خانواده‌ی مادریگال را روایت می‌کند که در یک خانه‌ی جادویی زندگی می‌کنند و هر کدام در سن پنج سالگی تجربه‌ی بسیار منحصر به فردی را بدست می‌آورند. هر یک از آن‌ها قدرت خاصی دارد که به شخصیت او وابسته است. ایزبلا کودک دوست داشتنی، هر کجا که می‌رود گل‌ها جوانه می‌زنند. لوئیسا قدرتی مانند هالک دارد و ….
داستان درباره‌ی شخصیت مرابل ۱۵ ساله است؛ فردی که قدرت جادویی به او اهدا نشده است. او به همین خاطر همیشه احساس سرخوردگی می کند. اما به‌طور اتفاقی متوجه می‌شود که جادو در معرض خطر است و تنها کسی که می‌تواند آن‌را نجات دهد خود اوست.

سفر به دنیای جادوئی دیزنی در انیمیشن Encsnto

جارد بوش دستار دیگر نویسنده و کارگردان انیمیشن می‌گوید: “هدف از ظهور هر شخصیت این بود که ابتدا یک الگوی خانوادگی آشنا ایجاد کنیم و سپس بفهمیم چه قدرتی برای او مناسب است. ما خیلی نگران این مساله بودیم که به ابر قهرمانی بیشتر از الگوهای کهن انسانی نپردازیم.”

این ایده برای ارتباط‌پذیری و پایه‌گذاری در واقعیت، اصلی‌ترین چیزی است که انیمیشن Encanto به آن می‌پردازد. علی‌رغم این که داستان درباره‌ی یک خانواده‌ی ابر قهرمان است که در یک خانه‌‌ی جادویی زندگی می‌کنند، انیمیشن حس واقعیت هم دارد. اینجاست که مفهوم رئالیسم جادویی مطرح می‌شود. اگرچه چاریس کاسترو می‌گوید: “واقع‌گرایی جادویی می‌تواند برای افراد مختلف معانی مختلفی داشته باشد. اما تصور اصلی این است که داشتن دنیایی واقع گرایانه‌تر یا واقعی‌تر می‌تواند عناصر جادوئی یا ماورا الطبیعی را افزایش دهد. در غیر این صورت این یک تخیل محض است. جایی که هر چیزی و در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد.”

برخی از عناصر جادوئی چالش برانگیز برای این فیلم وجود دارند. معمولا رئالیسم جادویی، تیره و تار می‌شود و این چیزی است که چاریس کاسترو تجربه‌ی زیادی از آن دارد. زیرا قبلا به‌عنوان تهیه کننده و نویسنده در The Haunting of Hill House آن را تجربه کرده است. اما در انیمیشن موزیکال جدید دیزنی لحن جدید به خود می‌گیرد. چاریس کاسترو این را “متفاوت ” می‌خواند و معتقد است که نوع قاب‌بندی فانتزی باعث تمایز انیمیشن Encanto از دیگر انیمیشن های گذشته‌ی دیزنی می‌شود.

او می‌گوید این فیلم به تمام معنا روشن، رنگارنگ، خنده دار و جذاب است. اما در عین حال موضوعات اساسی‌تر و متفاوت‌تری نسبت به فیلم‌های سنتی دیزنی دارد. باید به خاطر بسپاریم که این سنتی است که از نیاز به روایت کردن داستان‌های بلند در مورد چیزهای پیچیده ناشی می‌شود و این فیلم نیز خالی از آن نیست.

خرید گیفت کارت نتفلیکس Netflix – کلیک کنید

یکی از کارهایی که تیم خلاق انجام داد این بود که ایده های زیادی را که ممکن بود زیادی عجیب و غریب باشند از فیلم حذف کرد. برای مثال یکی از ایده‌های اولیه شخصیت حیوانی بود که وقتی وارد یک اتاق می‌شد به طرز مزموزی بادکنک ها ظاهر می‌شدند. بایرون هاوارد کارگردان می گوید: “ما این را مناسب این فیلم ندیدیم در حالی که خیلی هم خنده دار بود. همچنین نسخه‌ی قبلی لوئیزا فوق‌العاده قدرت‌مند بود و می‌توانست مسافت طولانی را با سرعت گلوله‌ای که از توپ شلیک شده طی کند.”

ما در واقع هشت نسخه‌ی مختلف از این فیلم را بصورت داخلی تولید کردیم و در طی زمان پیشرفت کردیم و موارد را بهبود بخشیدیم. گاهی چیزهایی را امتحان کرده و آن را حذف می‌کردیم. این که می‌خواستیم مرزها را پشت سر بگذاریم بسیار عالی بود زیرا همیشه می‌خواستیم به شدت از رئالیسم جادوئی الهام بگیریم و در عین حال می‌خواستیم انیمیشن سبک و سرگرم‌کننده باشد. به گفته‌ی بوش: “این شکل فیلمسازی در روند کار استودیو، حتی اگر زمان زیادی صرف آن شود، ضروری است. وی تصریح می‌کند که ” گذاشتن وقت و انرژی روی ایده‌هایی که در ابتدا ممکن است مضحک به نظر بیایند یکی از ویژگی‌های بارز کار ما در انیمیشن های دیزنی است. زیرا گاهی اوقات چیزی دیدنی خواهیم یافت و به آن پایبند خواهیم شد.”